Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

Which characteristic of transcendentalism stemmed from romanticism? a. An interest in how people gain knowledge. b. A belief in the unifying spirit. c. A bel
A boy pushes his sister on a swing. What is the frequency of oscillation of his sister on the swing if the boy counts 90. complete swings in 300. seconds? (1) 0
The United Nations replaced the _____. League of Countries United Countries League of Nations
what is the capital of jordan?
Based on the ranking from the 2000 census, which pair of states had the greatest number of electors in the 2008 presidential election? (1) Florida and Californi
simplify 0.3{x-2y}+0.5x-y
Simplify (-5.12) - (-4.7) + (7.021)
a triangle has sides of lengths 10, 24, and 26. is it a right triangle? explain
What number is 1/10 the value of 237?
How does volcano form and erupt?