kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

What all the multiples of 81?
What's 5 divided by x squared explain
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
a lunch bill including tax, is divided among you and 5 friends. everyone pays less than $8.75. write and solve an inequality that describes the total amount of
Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4