mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

What is not resistant to bacterial growth?
If you finish your yard work, you can take the car to the movie. What type of clause is underlined in this sentence?
Which piece of federal legislation during World War II authorized the United States to provide war supplies to other countries?
How do you simplify -5(a-6) + 2a
Which description is least likely to be true of a totalitarian state? All political power is held by a single party. The government strictly controls all media.
The scandal known as the_______ addressed the U.S. government’s illegal arms sales to Iran.
Which are accurate descriptions of early Chinese culture? Choose all answers that are correct. a. longest-lived continuous culture in the world b. spread monoth
Describe a bed using imagery or figurative language (just a regular, typical mattress)
what is 14 times 16 need answer fast
Solve the problem 24/n=30/100