27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Given the functions below, find f(x) · g(x) f(x) = 2x + 5 g(x) = x2 – 3x + 1
What was the relationship between the public assemblies and the tribune in the Roman Republic?
A reconnaissance plane flies 605 km away from its base at 284 m/s, then flies back to its base at 426 m/s. What is its average speed? Answer in units of m/s.
Write a C++ program to find K largest elements in a given array of integers. For eeample, if K is 3, then your program should ouput the largest 3 numbers in teh
8. 1x10 mL may be expressed as: A) 1000 mL or 1 L B) 1x10 L or 1 mL C) 1000 L or 1x10 mL D) 1000 m
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match each function with the description of its graph. y-intercept at (0,
what is the answer to 13u − 11u = 10
3. The Dred Scott decision ________________________________________ A freed thousands of slaves. B required the northern states to follow the Fugitive Slave Law
Compare and contrast the Earth and Moon in terms of structure, composition, motion Please include resources.
Danny rented a truck for one day. There was a base fee of $15.99, and there was an additional charge of 92 cents for each mile driven. Danny had to pay $194.47