celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

A physical count of merchandise inventory on November 30 reveals that there are 82 units on hand. Assuming that the specific identification method is used and t
Which would be an example of something transitional? A a boat used to get form one island to the next B two gloves for two hands The runner beating all the othe
6x+9=45 how do you solve it
solve for x and please roundddd
According to the kinetic theory of gases, an ideal gas molecule
please solve for x please use statement reason
How did the United States acquire the Lousiana Purchase? • by exchanging territory with Spain • by fighting a war with Mexico • by buying it from Great Britain
If you have 100 feet of fencing and want to enclose a rectangular area up against a long, straight wall, what is the largest area you can enclose
How did the texas constitution of 1866 fail to grant african americans equal rights?
Which area would have the highest population size? A: an urban B: rural C: a suburban area