bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

5. (02.01 LC) Look at the image, and then choose the option to complete the sentence with the correct informal tú command. (2 points) _______ el baúl del carro.
The article about NATIVE AMERICAN folklore is What kind of phrase are the bolded words? adverb phrase adjective phrase gerund phrase verb phrase
3. State Newton's first and second laws of equation. A. A body of mass 2kg move vertically upwards has its velocity increased uniformly from 15m/s to 45m/s in 5
Help please help! Need help
6. Please list and describe your current involvement in the community. Do you volunteer for any local agencies, participate in any events that benefit community
help with both please :)
PLEASE HELP ME WITH THIS
Need Help Fast!!!!!! The graph of the piecewise function f(x) is shown. f(x) What is the range of f(x)? ​
4 Pencils and 2 rulers cost $8. 2 pencils and 4 rulers cost $10. Find the cost of 3 rulers and 3 pencils
I would like you _____ go _____the library _____ check out _____books each. I am going ____go _____, but I am going _____check out three, rather than____. Next