39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

which of the following was not a reason that Portuguese sailors set up Ports along the African coast?A.) to secure locations that could be used as trade postsB.
A\b=c for bsolve for b and show your steps.show all steps.
How can you compare 7/10 and 1/2 without using a model?
why was bismarck eager to gain control over the territories of Alsace and Lorraine?
specialized sex cells, such as eggs and sperm, are called: a. gametes c. gonads b. diploids d. chromosomes
if $1 U.S. = 0.678 euros then how much is 44 euros in U.S. dollars
Suppose you have a container filled with iron and sand. You can separate the iron from the sand if you ____________ so this is a _________.
Define physical features
The nth term of the sequence is 2n+20.find the value of the 5th term
Your brain receives message about things you touch from the