28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Wayne needs to drive 470 miles to reach Milwaukee. Suppose he drives at a constant speed of 50 miles per hour. Which function represents Wayne’s distance in mil
During a very hot, sunny day, are stomata likely to be open or closed? Explain.
Joel earns $1,700 per month. If he spends $425 on rent each month, what percent o his income does he spend on?
what is a naturally occurring gas that's found in most soils and rocks and can cause lung cancer
what are the spiral arms of the milky way made of?
p = 2l 2w solve for p, if l = 10 and w = 8
story and journey systems are techniques fora.categorizing informationc.memorizing informationb.reviewing informationd.none of these
Please help! √121=? Explain your answer.
Which type of credit is usually used for cars, mortgages, and student loans? consumption credit installment credit secured credit cards service credit
what agency sticker should be presented inside a childs helmet?