agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

if i have 2 apple and get 3 more then lose 2 how many do i have left
Your congresswoman supports wealthy Americans paying a greater percentage of their income in taxes than those who are less wealthy. She would most likely suppor
what might happen if some lysosomal enzymes are absent?
A large truck loaded with scrap Stella weights 14 metric tons and is traveling north on the interstate heading for Chicago. It has been averaging 48km/h for th
-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
4 L 342 mL + 2L 214 mL =
Rain, hail, sleet and snow are all examples of
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews totaling 12 grams.
7+9+11...+2013-5-7-9-...2011
A rising sense of nationalism in China was a reaction to what? a. the inability of Cixi to accept foreign ideas. b. the strong foreign influence in China. c. th