aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Bert is 22 kilometers away from Brenda. Both begin to walk toward each other at the same time. Bert walks 2.5 kilometers per hour. They meet in 4 hours. How fas
What was a significant event for this battle? The battles of Trenton and Princeton The battle signaled the end of the Revolutionary War. Colonists cut down tree
Lower Nubia began to challenge Egypt. True or False?
54x2y3 and – 12 x3y2 are like terms. True False
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
Help Plz dont understand
Which statement BEST describes a lifestyle with healthy eating habits? A. John and his family follow a diet plan that consists of healthy foods. If they begin t
How long will it take 24 C of charge to flow in a 6.0 A circuit? A. 0.25 s B. 4.0 s C. 18 s
WRITE INCOMPLETE COMBUSTION OF ETHANE
The last third of each cigarette contains 50% more ________, making the final puffs far more hazardous than the first ones.