harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

50 yards of fabric for 18 flags Unit rate
Check the box next to each word which would appear between the guide words buggy and bulky. bulge buckboard bugle bull
the question is ; write the right form of the verb “ to be “: New York……. a city in the USA.
30 Oreo cookies for $2.99 Unit rate
18/73 and 4/16. Proportional or Not Proportional
help me please❤ write the factors that effect on the rate of enzymatic reaction and explain each factor in details?​
How do you simplify a fraction with a denominator of a variable like this 6x/x
What is the best definition of wind energy? A. Using living organisms for energy B. Using motion of water for energy C. Using energy from moving air It © 2003 -
Find the largest prime factor of 18! + 19! + 20!
Assume that I=E/(R+r) prove that 1/I=R/E+r/E ?​