soyyymia soyyymia
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

parsnips were priced at 3 pounds for $1.23 what was the price per pound? how much would 10 pounds of parsnips cost?

Respuesta :

keeshasirju4
keeshasirju4 keeshasirju4
  • 03-03-2022

Answer:

The answer is $4.10

Step-by-step explanation:

If 3 pounds = $1.23

1 pound =1.23/3

= 0.41

Therfore 10 pounds = 10× 0.41 = $4.10

Answer Link

Otras preguntas

why might a volcanic eruption lead to cooler temperatures over a large area around the volcano
What is the product of 36 and 80
Mr. Jones, the science teacher, tells his students that energy cannot be created; it must be captured from the environment. He is talking about the _____. food
Since people today are living longer, a person may be able to know four generations of her ____. a. gentile b. progeny c. autonomy d. virility
identify the stage of mitosis in which a cell spends the most time
Green chemical found in many plants
Which geographic feature contributed to the beginning of Farming communities?
predict the miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours
i want to send a letter i go to artinya
Un frasco de perfume tiene la capacidad de 1/20 de litro. ¿Cuántos frascos de perfume se pueden llenar con el contenido de una botella de 3/4 de litro?