tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

Plz help plz I need help ASAP plz help me
find the value of x and the value of y.
Which is a method that scientists use to determine the composition of Earth's layers?
The following picture shows some give reasons. Please answer it and I will mark you as brainliest...... Pls answer. Remember, I will mark you as brainliest. ❓
What statement holds true for the amount of matter in a successful food web?​
Cube with side length of 15 centimeters. What is the surface area of the cube?
Extra _____ should never be allowed when operating a forklift or skid-steer loader
Which battle was Germany’s last attempt to push the Allies out of the mainland of Europe
the amendments concerning the income tax direct election of senators prohibition and womens suffrage were enacted during what period in us history
In one school, 5/6 of the sixth-graders take a foreign. Of these students take, 2/5 take French. 1. What fra