ValkyrieR
ValkyrieR ValkyrieR
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Heyaaa, can you help me out? I'm not exactly sure how to go about solving this.​

Heyaaa can you help me out Im not exactly sure how to go about solving this class=

Respuesta :

whi622386 whi622386
  • 02-03-2022

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

if youre paying 9.60 in tax and the tax is 20% you have to find out what 9.60 is 20% of

and 9.60 is 20% of 48

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-03-2022

cost be x

[tex]\\ \rm\hookrightarrow 0.20x=9.6[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=9.6/0.2[/tex]

[tex]\\ \rm\hookrightarrow x=48[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How does coronavirus causes severe pneumonia?
Simplify the product. 7(–9)
Lipids can help plants by creating structures like woody stems and leaves?
3 Which executive characteristics demonstrate a presidential government?
(5pg)3=125pg. Is wrong or correct
adapted from Former First Lady Jacqueline B. Kennedy Source: John F. Kennedy Presidential Library and Museum President John F. Kennedy and First Lady Jacqueline
When the mouse says, "Soyez careful les enfants, le worst est yet à venir ! Eek!" he's saying that the worst........? is too hard is up to us is behind us is ye
Look at the picture guys
Find two rational numbers between the root of 2 and root 3​
A 2-quart carton of soy milk costs $7.84. What is the price per cup?