nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Ask Your Teacher Referring to the metabolic process below, calculate the maximum number of moles of ATP that can be synthesized from ADP from the breakdown of o
John jumped 32 inches. Ella jumped 1 foot farther than John jumped. How far did Ella jump?
12 times ( four plus two to the second power over 4 ) minus seven.
3. A 1576 kg car moving south at 32 m/s is struck by a 1837 kg car moving north at 33 m/s. The cars stick together in a perfect inelastic collision. How fast an
Seven times a number n and 4
Which of the following is a likely explanation for why there is limestone near the summit of Mount Everest, the tallest mountain on Earth?
Given that D is the midpoint of AB and B is the midpoint of AC, which statement must be true? А р в кс AD - AC AC = 4DB OAB + DC = AC 0 BK = KC
If you are to monitor the number of customers who are not satisfied with your service the following control charts will you use?A. X-bar chart B. p-chart C. Fis
I need to know this problem by Tomorrow can someone help me out I'm stupid16 A, B, C, D, and 17 A,B ​
If you install an ATA/66 hard drive on a computer that is ATA/100 capable, what will happen