briellegee
briellegee briellegee
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

if melissa buys 1/2 of a pound of boysenberries, how much will she spend?

if melissa buys 12 of a pound of boysenberries how much will she spend class=

Respuesta :

prkinlein
prkinlein prkinlein
  • 01-03-2022

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

if one pound of boysenberries is $3, and we want to find the price of half a pound, simply divide 3 in half.

3/2 = 1.50

so, 1/2 lb of boysenberries is $1.50.

Answer Link
MSFSPASTA
MSFSPASTA MSFSPASTA
  • 01-03-2022

Answer:

she buys half a pound and we need to know how much she spends.

If 1 full pound is $3, we need to half that.

What's half of 3?

1.5

So that means that a half pound of berries costs:

$1.50

Answer Link

Otras preguntas

i am stuck on this question please help me
Find x y and z.please give answer as fast as possible to get marked BRAINLIEST ​
What is the degree of 9x^3? 9x to the power of 3.
-2x+ 3y=-15 3x+2y = -23 solve by elimination
Determine each unit price to the nearest cent. Which deal gives the lowest unit price. Show your thinking. Bakery Deals - 12 muffins for $25 -24 muffins for $4
B^2-6b+9 b=2 evaluate the expression
Consecuencias para criminales que atentan contra los derechos de los niños
We change the _____ basically four times a year for the _____.
Pls help me 20 points
please what is meant by photosynthesis​