Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

plateau period are times in life when
what does the thirteenth amendment say
Which are tertiary economic activitys
Mass starvation in Ireland in the 1840s led directly to
Which of the following fractions is equivalent to 10/12 ? A.4/5 B.20/30 C.40/48 D.12/14
The build up of hard waste deposits within the kidneys are called kidney ______. A: Placques B:Stones
Which relation is a function? A. B. C. D.
Which statement summarizes the results of the Korean War? North Korea was annexed by Communist China. North Korea and South Korea were unified under a communist
Which English thinker believed scientists should only accept ideas that have been proven through repeated observations and practical experiments? A. Francis B
Find the sum using fraction bars or a paper and pencil. Write your answer in simplest form. 1/2 + 7/8