yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of this squarebased pyramid.6 cm4 cm4 cm
5. Object A has a mass of 3 kg and is moving at 6 m/s before the collision with the 2 kg object B which is moving at -5 m/s. After the collision, object A has a
How many units are in a hundred?
The table gives a set of outcomes and their probabilities. Let A be the event "the outcome is a divisor of 8". Find P(A). Outcome Probability 1 0.01 2 0.04 3 0.
6 cm Find the missing dimension of each figure. Round your answer to the nearest tenth. 5. V=252 ft 4. V=100 in 6 ft 12 in 14 ft rin. eft Find the volume of eac
find 264 + 638 using drawings of place value blocks. please show the work
Which two values are solutions of the inequality r > 6? Select one: O 1 = 4.7= -2 r= -7,1= -8 O 1=6,7 - 9 = 3,1 = -10
Rewrite the following equation in slope-intercept form.6x+y=12Write your answer using integers, proper fractions, and improper fractions in simplest form.
Convert percent to fraction and simplify if possible 11% =
Jack is buying groceries. He decides to buy 50 total frozen entrees. He buys nothing but Burritos andHungry-Man Meals. The average price of a Hungry-Man Meal is