nighjdd nighjdd
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Stacia needs 144 inches of ribbon

If ribbon is sold in whole number yards and costs $1.50 per yard, how much will it cost Stacia to buy the ribbon?

Respuesta :

Zookanda Zookanda
  • 04-02-2022

Answer:

6 dollars

144in = 12ft

12ft = 4 yards

1.50*4=6

Answer Link

Otras preguntas

Please answer Correctly for brainly
HELP PLEASE what do the headings suggest about the organization of the document? (Picture Below) Apex A. The author will use topical organization. B. The autho
What kind of narrator tells the story in boy
Which skills would be the most beneficial for a computer help desk technician? A. writing skills B. research skills C. problem-solving skills D. math skills
how pluto stopped being a planet
Which of the following statements best describes carrying capacity? A. Carrying capacity is determined by a variety of environmental factors, and represents th
Name 2 conditions on the middle passage
How does googles ads use pathos to persuade their audience to use their search engine
What kind of birthday art can I do with 1 years olds? I’m a assistant teacher
James is solving the equation x^2+10x=50 by completing the square. What number must be added to both sides of the equation to complete the square?