joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

90-x=-26 what is the x's value
he will help me into negative sentences​
witch on is phares unless it dies pretty sure lasting until dark her teacher from last year
Math question pls help
What does this quote means.? IGNORANCE IS ALWAYS AFRAID OF CHANGE.
Photosynthesis is a process in which what energy is converted to what energy
What is one way that Velcro and the water-collection panels are similar?
Please answer!!!!!!!!!
Which of the following best describes the connection between the U.S., China, and the SALT I agreement? Answer Choices: A. Nixon used the new U.S. closeness to
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through (-1,4) and (0,2)