aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

The work of a student to solve the equation 3(3y − 8) = 10 + 3y is shown below: Step 1: 3(3y − 8) = 10 + 3y Step 2: 6y − 5 = 10 + 3y Step 3: 3y − 5 = 10 Step 4:
which metal will more easily lose an electron sodium or potassium
What's the most accurate way to display information about the earth?
Working three days per week a clerk earns $255 per week at the same rate of pay what would she earn if she worked 5 days per week? Let x represent full time ear
Calculate and simplify: 18/20 + 4/8 =
In which sentence is the predicate nominative correct?   A. It is I.   B. It is me.   C. That is us.   D. That is her.
name the vertices of the image reflected in the x-axis
A basketball player has a 50% chance of making each free throw. What is the probability that the player makes the most out of 10 free throws?
These answers on exponents and division and how to do it
In the latter part of the 11th century, what did the Pope want Christians to do? He wanted them to find a new location for the primary place of worship for Chri