madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Somebody please helpp
If a manufacturer has a shortage of a popular product what will likely happen to the price of the product
Add or remove commas Kate gave the chef a basket of crisp ripe,apples from his orchard
Review the statement. Fort Sumter was a turning point in the Civil War because __________. Which of the following most accurately completes the statement?
which expression is equivalent to sqrt 2 / ^3 sqrt 2?
Miguel has started training for a race. The first time he trains, he runs 0.5 mile. Each subsequent time he trains, he runs 0.2 mile farther than he did the pre
. Which of the following best explains how a tephra deposit forms? A. Highly fluid lava erupts from an active volcano and flows across great distances, sl
Add or remove commas Jack grabbed the metal,fishing ,pole from the mermaids hand.
What must first occur for transcription to begin? mRNA moves the code from the nucleus to the ribosome for protein production. A gene is expressed through prote
find the product and simplify your answer. -n(-2n4+9n-5)​