karenilovekids
karenilovekids karenilovekids
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 gallons cost $ 6.60 how much do 29 gallons of gasoline cost​

Respuesta :

kamichi776
kamichi776 kamichi776
  • 01-02-2022

Answer:

Should be 38.28

Step-by-step explanation:

Dividing 6.60 by 5 is $1.32, aka the cost of one gallon. multiply by 29, answer is that it costs $38.28 to get 29 gallons of gasoline.

Answer Link

Otras preguntas

Accrued expenses involve the payment of cash before recording an expense and a liability.a. Trueb. False
How might you be able to find your friend in the red coat at Grand Central Terminal even if he is amidst a huge crowd of other people wearing red?
A desire that a consumer has.
Shannon has a new baby and she is embracing her new role as a mother. The new baby has had an impact on Shannon's family relationships, her sleeping and eating
when medical professionals talk about the abdomen they divied it into four sections meet at a single point the
are dinosaurs mammals
A measure of the energy a food provides relative to the weight of the food offer a potentially beneficial effect on health when consumed as part of a varied die
Jason leaves Detroit at 2:00 PM and drives at a constant speed west along I-96. He passes Ann Arbor, 40 mi from Detroit, at 2:50 PM. (a) Express the distance tr
Write the numbers in order from least to greatest. -4, 1 1⁄5, -1 1⁄5, 1⁄5
How can you best promote growing food in your community