aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

what is the rhetorical function of the analogy in this sentence? my friends words cut me the way a knife slices through an apple. A. to convey joyful feeli
Rosie is comparing √7 and 3.44444...she say that √7 >3.44444...because √7=3.5
a line has the equation 3x − 4y = 1. choose the equation of a line that is parallel to the given line.
who served as president of the united states from 1901 to 1909?
A sincere trust in ones own abilities leads to emotional and mental conditionsTrue?False?
Denise is constructing a square. she has already used her straightedge and compass to construct the circle, lines, and arcs shown. what should denise do for her
Focus on the Family was founded by this evangelical Christian in 1978.
who was the main character in the kick and the click
What is the partial product of 563 x 410
Which of the following types of graphs is best for plotting the mean, median, and mode of data? bar graph box-and-whisker circle graph stem-and-leaf