413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

Function of mitosis in plant growth and development
What is the best generation who knows better than the other? paragraph
please helpppp. Which of these could be the graph of F(x) = In x + 3? A. Graph A B. Graph B C. Graph C D. Graph D
How do I solve this problem? The trouble that I have is evaluating if 2^∞ or ∞³ is larger?
Simplify the following expression
He had a fever when he was in Spain, And when the fit was on him, I did mark How he did shake: 'tis true, this god did shake; His coward lips did from their co
The earliest atmosphere on earth was composed of A. Oxygen, carbon dioxide and nitrogen B. Carbon dioxide steam nitrogen nothing and ammonia C. Hydrogen and hel
Write the integer represented by H. List its opposite and absolute value.
communication is the important infrastructure of development​
10) Juan is writing a report on Italian food. He finds a book titled "Foods of the World." He opens to Chapter 2 on page 12 and reads the word "Spain" in large