tsasha77
tsasha77 tsasha77
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

please help. I'll give you extra points.

please help Ill give you extra points class=

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 01-12-2021

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Part A: For the current year, we notice that the price of corn is directly proportional to the number of bushels at a rate of $8 per bushel. We know this because 2 bushels * $8 = $16, 4 bushels * $8 = $32, and so on.

Part B: The rate for the previous year is $6 per bushel, so the current year rate is $2 more than the rate for the previous year

Answer Link
hellooo565
hellooo565 hellooo565
  • 01-12-2021
Wow great answer!! Keep going
Answer Link

Otras preguntas

What does employable mean?
please help with this math question ​
What issues will be important when you vote for president
Lee y empareja la forma correcta del verbo saber o conocer. Read and match the correct form of the verbs saber and conocer. Acabo de visitar un país magnífico,
How do you Determine the median of a data set
Multiply (2 4/5) (-5 2/3)
To calculate the unit price of an item, divide the total number of units by the total price. Please select the best answer from the choices providedTF​
is an important practice to help prevent problems?1, communications2, small claims court 3, a compass4, omission ​
Factor completely: x2 + 10x + 24 (Which is the right answer?) Prime (x + 12)(x + 2) (x + 3)(x + 8) (x + 6)(x + 4)
Write an expression that, when simplified is equivalent to 15x +7