erikagasca111
erikagasca111 erikagasca111
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Option A: 40 trash bags for $6.29 Option B: 24 trash bags for $3.89
Which is the better option. Explain step by step-by-step. ​

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 01-12-2021
Option B is a better option.

Step by step:

I divided 40/6.29 and got about 6.3.

I divided 24/3.89 and got about 6.1.

Which is less, 6.3 or 6.1?
If you said 6.1 you are correct, so option B has a less cost, making it a better option.
Answer Link

Otras preguntas

FIRST ANSWER IS BRAINIEST SO HURRY QUICK QUICK FIRST ANSWER IS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK 5 MINUTES ONLY REALLY EASY QUESTION QUICKAdaptations : scal
What is z minus 67 In a expression
which of the following software program provides for email communication
you are traveling down the interstate averaging 50 MPH. How much has passed when you have traveled 120 miles?
what did drinking wine symbolize in ancient Rome
Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!
A disadvantage of using a sentence outline instead of a topic outline is that a sentence outline is often A. over reliant on big ideas. B. time-consuming to dev
The passing of the Moon directly between Earth and the Sun is a/an
triple the sum of 45 and 55
4 divided by 1/2 equals what