aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

The main reason wundt's and titchener's systems did not survive in the united states was that they ____.
Triangle ABC and DEF are similar. AB=15 cm, BC=18 cm, and EF=6 cm. What is thr length of DE?
How many grams of ch3oh must be added to water to prepare 325 ml of a solution that is 4.50 mch3oh?
For which k will the graph of f(x)=x^2−kx+k^2 cross the x-axis twice?
A stadium has a total of 18000 seats. Of these 7500 are field seats and the rest are grandstand seats. Write an equation that can be used to find the number of
When does recombination occur? at the two-strand stage, when the sister chromatids have been separated, and after dna replication at the four-strand stage, when
why is the cell growing and preparing for cellular division called the interphase
Megan predicts she will sell 42 glasses of lemonade this weekend. If Megan actually sold 58 glasses of lemonade, what was Megan's percent error? Round your answ
list three things you should do to prepare to listen in class
An amusement park ride raises people high into the air, suspends them for a moment, and then drops them at a rate of free-fall acceleration. Is a person in this