brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

evaluate 5-(1+2)2 ???????????????
suppose medical records indicate that the length of newborn babies (in inches) is normally distributed with a mean of 20 and a standard deviation of 2.6. find t
A taxi cab charges $0.55 per mile in addition to a $1.75 flat rate fee. Susie has $10 to spend on a taxi cab ride. The taxi driver will not give anyone a ride u
What role does the Supreme Court play in the federal judicial system? O A. It acts as the final authority on the constitutionality of state and federal laws. O
The intended audience for the adaptation is most likely a business associate. close friend. college professor. total stranger.
what is the best way to deal with cyberbulling
Which of the following types of units is based on the metric system in the United States? the mile the ounce the dollar the pound
Help with 4 and 6 And is 5 correct?
Please HELP ASAP I really need help
According to the stem and leaf plot above how many students scored grade of 70 or above. CANT GET IT WRONG!