jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

Why do passengers in a car move forward when the car comes to a sudden stop?
how is life in the capital different than life in the district 12 in hunger games. And how are they the same ?
The passage states that the British used the Thames for defense, but how did the Thames also make the British vulnerable during war? A) The Thames River often f
List the angles in order
What type of economic activity deals with extracting natural resources? A. Primary B. Secondary C. Tertiary D. Quaternary
“It can be intimidating with players standing on each side of you watching you shoot. It’s even more intimidating if a big crowd is watching. You need to focus
evaluate the extant to which christianity changed socities in latin america in the period 1500-1800
A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled. Mr. Hill rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30. How many miles does Mr. Hill l
which world did the surrealists focus on? a. the cartoon world b. the real world c. the dream world
A rectangular prism has a length 4 1/4 in., a width of 3 in., and height of 1 1/4 in. which expressions can be used to find the volume of the prism. Select EA