We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions is equal to -x2 -4
What is the missing word? Stem cells have not yet __________, so they retain the ability to develop into other types of cells.
How did religion unify medieval society?
Which of the following statements best describes the United States' involvement with Saudi Arabia's oil? The United States buys oil from Saudi Arabia to help s
Aaron want to buy an mp3 player online what should he check on the website before entering his credit car details
how many molecules are contained in a 3.36 mole sample of NH3?
Jessica drove 936 miles in 13 hours. At the same rate, how long would it take her to drive 648 miles?
Eduardo started a business selling sporting goods. He spent $7500 to obtain his merchandise, and it costs him $300 per week for general expenses. He earns $850
The points (3,10) and (5,t) fall on a line with a slope of -4
what factors were totally ignored in your decisions?