forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

About how many european immigrants were processed at the facilities on ellis island
Which of these is a base? ammonia HCI vinegar HNO 3
The definition of "Imperialism" is the following
The graph of a function f(x) is shown below:What is the domain of f(x)?
How did railroads affect western settlement in the late 1800s
What is the equation of a line with a slope of –2 that passes through the point (6, 8)?
Gianna has a monthly cell phone plan that she uses to talk and text. She pays $20 every month and also pays $.05 for every text message she sends. A) write an e
Who was the guy that betrayed the Patriots ?
Which of the following best describes the difference between speed and acceleration? A. Speed is the distance an object travels within a specific unit of tim
How does asides work in conjunction with dramatic irony?