Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate Sin 180(degrees). Round your answer to the nearest hundredth if necessary. a. -0.5 b. -1.1 c. 0 d. 0.5
You shovel snow along your driveway. If you wanted to increase your power, you would _____.
Which sample of HCl(aq) contains the greatest number of moles of solute particles? (1) 1.0 L of 2.0 M HCl(aq) (2) 2.0 L of 2.0 M HCl(aq) (3) 3.0 L of 0.50 M HCl
The first type of work to be industrialized in Britain was the __________ industry a) Mining b) Railroad c) Shipping d) Textile
4. Which cannot describe a system of linear equations? A) no solution B) exactly two solution C) infinite solutions D) exactly one solution
which 1828 national party favored states rights?
what methods did Oscar romero use use to fight against these injustices poverty, social injustice, assassinations and torture
The War Powers Act Choose one answer. a. grants the president the right to declare war without the permission of Congress. b. allows the president to send tr
Use 3.14 for .Jenna is planting four circular gardens. She is planting one garden each for tomatoes, carrots, cabbage, and strawberries. Each garden will have a
how do you solve this?