jarrredjohnson27 jarrredjohnson27
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

Respuesta :

zeqrelbusiness zeqrelbusiness
  • 02-11-2021

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of 11.5 liters of CL2 gas at STP?
Which statement about inheritance is true? Girls get most of their traits from their moms; boys get most of their traits from their dads. Male offspring will al
ten increased by 6 times a number is the same as 4 less than 4 times the number
what is the nth term to: 0,6,14,24,36,50
Which term best describes the relationship between the orcas and crabeater seals? a. mutualism b. parasitism c. competition d. predation
In which sentence are the conjunctions used correctly? A. Neither beauty nor popularity was considered in the contest. B. The top award was given to neither Ste
a two dimensional figure made from two or more geometry figures
the development of cash crop economies promotes globalization by
Device management is the process of managing
Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who takes 5 seconds to walk 25 feet?