aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Add the additive inverse of 5 to the product of -1 and -4 show all​
Another example of axiom 3 math grade 8
John's property in Richland County, OH is in the shape of a trapezoid with the dimensions shown below. 40 m 20 m 56 m - What is the area of John's property? A.
10 of the blocks are placed on top of each other to form a tower
1.4 Determine the area of the base of the tin in square meters You may us the formula: A = πr² Hint: radius = half of diameter π = 3,142 1.5 Determine the area
What are five real life examples of Volume expansion ​
pqr is an isosceles triangle in which pq=pr m and n are points on pq and pr
Moe, Joe, and Hiram are brothers. One​ day, in some​ haste, they left home with each one wearing the glassesglasses and coatcoat of one of the others. JoeJoe wa
The molar concentration of NO3− ions in a 0.054 M solution of Ca(NO3)2 is ______
Benefits of online learning