alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

If 1/2 the students go to the library and another 1/2 go to the computer lab. If 8 students are left in the class now how many students were in the class origin
what is the graph of an arithmetic sequence whose first term is 1 and whose common difference is 0.5?
what is the name given to low coast multifamily dwelling in the cities in the late 1800s
O que significa clima?
Which would best describe the person who drove the get-away car in a hold-up? a. accessory before the fact b. accessory after the fact c. accomplice d. prin
18/14in simplest form
The largest organ in your body is your ______.
What is the proper or customary behavior in your work environment?
help me with this question
if juliet consistently buys health insurance for twenty years but never suffers a costly illness, were her premium payments wasted?