MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of that is part of the plane and that lies inside the elliptic cylinder? Plane: 10x+3y+z=10 Cylinder: (x^2)/81+(y^2)/100 = 1
How does an Immune response start after a macrophage attacks a pathogen
A triangle with the sides 6,8 and 10 . what kind of triangle is it ?
tell whether two quantities vary directly. Sara makes $3.50 more per hour than Pasco
Can the ratio 75 to 90 be simplified? If so, what is the simplified ratio?
What kind of substances make good thermal insulators?
Hitler intended to defeat Great Britain by A- a massive bombing attack B- an aggressive use of tanks C- an attack on the air force D- a mass invasion of troops
Can anyone help me on all of the questions cause i do t understand them except for the first one?
In which country did the custom of putting up a christmas tree originate?
17. Which expression is the simplest form of (x^-5/6)^6?