aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas ar
what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
A basketball rolls of a 0.70 m high desk and strikes the floor 0.25 m away from the base of the desk? How fast was the ball rolling?
What chemical compound is C2HsOH?
Ho long does it take for the Moon to show all its faces? Thank you❤
What chemical compound is C2HsOH?
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
A shop is giving 20% discount in a sale. A shirt in the shop normally costs $60. How much does it cost in the sale?
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64