leialohabutler
leialohabutler leialohabutler
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

3. You have $20 to spend at the snack bar. All of the
snacks at the snack bar cost $1.25. How much money
will you have left if you buy:
a. 2 snacks?
b. 7 snacks?
c. 12 snacks?

Respuesta :

jturner098 jturner098
  • 01-10-2021
A) $17.50
B) $11.25
C) $5
Answer Link
winchesteraaron3 winchesteraaron3
  • 01-10-2021

Answer:

A) $17.50

B) $11.25

C) $5

Step-by-step

1.25 x the amount of snacks

Answer Link

Otras preguntas

what is the first step in problem-solving and critical thinking?
If you get 8 hours of sleep per night, how many seconds of sleep would you get in 2 nights?
Slope is ez I’m just to lazy to do the math
Help please!! don’t know what to do?!
Sixty degrees Fahrenheit at the end of a hot summer feels cold, whereas the same temperature at the end of a cold winter feels hot. How is it that the same stim
a coiled spring is stretched 31.50 cm by a 2.00N weight. How far is it stretched by a 10.00 N weight?
. Is Lord Elgin a hero, or a villain?
Complete the square: x2 - 6x + Blank = -13 + Blank​
1. Erika found out that after working in her current job for 9 months, she has earned 6 days of vacation. a. If Erika works for 2 years, how many vacation days
the heart of the party what figure of speech is used​