mvald011 mvald011
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $3.12 per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the total mass?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-09-2021

9514 1404 393

Answer:

  yes

Step-by-step explanation:

A fixed cost of dollars per kilogram means cost is proportional to mass. The total cost is found by multiplying that "unit rate" by the total mass of apples.

Answer Link

Otras preguntas

Does science disaproved the need for God?for and againstIdeas for what to say in a debate​
Help me please!ASAP​
The lines given by the equations y = 6x and y = 6x + 2 are _____. A. parallel B. perpendicular C. neither perpendicular nor parallel
BRAINLIEST!!!!!!!!!!! 50 POINTS for proper answer Conduct some research on the Internet about a current major story in th
Condition wherein there is a decrease in the effectiveness of insulin receptors in tissues that may eventually be associated with decreased insulin production——
What does employable mean?
find the range 451,,464,419,424,440
What was the Equal-Pay Act and why was it passed?
You invest $900 into an account that compounds semi-annually at a rate of 2.7%. How much will you have after 6 years?
How do I multiply binomials