daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Beyond the level of the individual organism is a level of organization called a(n) ____________ , which is a group of similar organisms that are capable of inte
Which statement best describes top-down programming design? A. It creates complicated design techniques. B. It breaks down the problem the software is trying to
What is the perimeter, P, of a rectangle that has a length of x + 6 and a width of y − 1?
Plasma is __________ while formed elements are _________. A. a blood gas; blood clots B. the liquid portion of blood, the cells C. lacking in protein; regula
5K + KNO3 ------ 3K2O + N How much in grams would you need of each reactant to make 27 lbs of nitrogen?
In addition to the innovations pictured in both sources, pastoralists were also responsible for which of these historical developments?
Answer questions about aspects of Watson-Crick model of DNA structure a. The directionality of complementary strands is antiparallel. Explain what this means
(4z³ – 5z + 2)6z product​
What is the temperature if the peak of a blackbody spectrum is at 18-nm?
College graduates, on average, A) have a greater chance of being unemployed than high school graduates. B) earn $20,000 more per year than individuals with a