pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Julio is given $10 in allowance money. He heads down to the store and finds two games that he can buy. In comparing the prices of these goods, Julio is using mo
The slope of a line is positive. Describe what happens to the value of x as y increases.
fill in the table, and then round to the given place. 3.1
Which of these statements is correct with respect to pH? A)The pH of a solution remains constant with increasing basicity. B) The pH of a solution decreases gra
Why did the colonial army invade Canada? a. to prevent a British invasion from the north b. to recapture lost land and territory from the French and Indian War
In a foreign country, half of 5 = 3. Based on that same proportion, what's one-third of 10?
How do parenthesis affect the answer in a problem
Tale of Two Cities. Which describes the conflict Mr. Lorry faces when Dr. Manette is released from prison in the bastille  A.Mr. Lorry must tell Lucie Manette t
an example of a constant acceleration is
Before scientists learned how to make artificial fertilizers, what key process limited the amount of nitrates available to plants in most ecosystems?