alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Your skills of ____ will be challenges in an urban area . A. Turning , braking , and passing B. Accelerating and breaking C. Scanning and hazard identificati
A falling baseball has an acceleration of magnitude 2.1 m/s2. What is its acceleration in feet per second squared?
Does air decrease in temperature as it rises throughout ALL the layers of the atmosphere?
The sides and hypotenuse of a right triangle are strictly increasing with time. At the instant when x is 24 inches and y is 32 inches, dy/dt = 2 dx/dt. If dθ/dt
The temperature of air decreases as it is compressed by an adiabatic compressor. a)-True b)-False
the public ........ know the facts. a.needs to b. is needing to c. need to​
The glucose-making part of photosynthesis take place in what
What is a plane figure bounded by four straight line​
After being rearranged and simplified, which of the following equations could be solved using the quadratic formula? Check all that apply. A. 5x + 4 = 3x^4 - 2
If s(x) = x-7 and f(x) = 4x? – X+3, which expression is equivalent to (tos)(x)? 04(x-7)2 – X-7 + 3 0 4(x-7)2 – (x-7) + 3 (4x2 - x + 3)-7 0 (4x2 – x+3)(x-7)