bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

I think one of them is x-100.
The effects of water pollution on ecosystems: can be demonstrated by natural eutrophication are always immediate and lethal can magnify over time within food
PLEASE HELP ASAP                                                                                                                                           Than
I need answers for this question.
True or false: The sum of the measures of any two angles of a triangle is always greater than the supplement of the third angle. The sum of the measures of any
what were some results of the rule of Charlemagne
HELP ASAP!!! I need a metaphor, allusion, or a simile about a Pearl, Amethyst, Bloodstone, Diamond, Emerald, Ruby, Peridot, Sapphire, Opal, topaz, and turquoise
Which of the following values is characteristic of the period of colonialism? A. gender equality B. military strength C. economic depression D. crea
What the definition of a soddie?
We cannot be a Republic and an Empire at the same time. It is perhaps possible there are two kinds of Civilizations-those for home consumption and those for the