prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

sorry but I need help again
Two parallel lines are crossed by a transversal. If m6 = 123.5°, then m1 is 56.5°. 67.5°. 123.5°. 136.5°.
Which verb fits this sentence the best? Even though Janet _____ the vase, she blamed it on the cat. A) break Eliminate B) broke C) broken D) have broke
This line implies that Roosevelt feels dishonesty should be (5 points) cause for shame and disgrace controlled by all good patriots laughed at and mock
please Help After analyzing a problem, what is the next step in the problem-solving process? Develop creative solutions. Identify possible solutions. Select
Phillip is mowing his backyard. His backyard is oddly shaped. Phillip has an 8 ft by 8 ft pond in his backyard. What is the total area that Phillip will
Mr. Bridges paid $582.40 for a set of four tires for a truck about how much was the cost per tire
What is the economy?
Which of the filling graphs represents the solution for 5x + 38 equal or less than 4 (2-5x)
How do you solve this problem? h-(-2.22)= -7.851