pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

hmarcuse
hmarcuse hmarcuse
  • 02-09-2021

Answer:

2

Explanation:

$24/12 (times) = $2.00

Answer Link

Otras preguntas

The sum of three different numbers is 18. If every number is a prime number, what are the three numbers?
x to the 2 power = -169 solve for X
What is 3 divided by 75?
what pigments are.Give two examples.
What key factors led to the American victory at Saratoga?
a submarine at the water's surface dropped down 100 ft after thirty minutes at that depth it dove an additional 500 ft what was its depth after the second dive
What's the value of the product (3-2i)(3+2i)
Debbie is planning a road trip that is 250 km long . How many hours will it take her if she drives at an average speed of 104 km/h (about 65 mph)?
what is the most important blood cell in your body?
Why is 12 (m+n) equivalent to 12m + 12n