shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

what is the product of (3a+2)(4a^2-2a+9)
Find BC. Round to the nearest tenth. A. 19.1 B. 20.8 C. 23.1 D. 23.3
Sofia still lives at home, but helps with the rent paying $200 per month. She has a job that pays about $700 per month after taxes. She has to pay for her own p
solve all factors of2x(^2)-5x+3
An outbreak of salmonellosis occurred after an epidemiology department luncheon, which was attended by 485 faculty and staff. assume everyone ate the same food
All are physical effects of anorexia nervosa except question 8 options: a.lowered body temperature and cold intolerance b.slowed metabolic rate from decreased s
the density of water at 4°c is known to be 1.00g/ML.if Annie experimentally found the density of water to be 0 9975g/ML. what will be her percentage error
Match the digestive accessory structure/organ/gland with the correct function. a. pancreas ___production of bile by. liver ___ tearing, cutting and grinding of
I need the answers to these.
which of the following was a territory the united states took from Spain after the Spanish american war