shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Help!! 10 points.. test due soon! Which part of the Magna Carta is reflected in the US constitution?
What do I put In the empty boxes .
Demand increases in an increasing-cost industry that is initially in long-run competitive equilibrium. After full adjustment, price will be
What is the common ratio of the geometric sequence 4, 16, 64, 256? * please help
The law of increasing opportunity costs Multiple Choice applies to land-intensive commodities but not to labor-intensive or capital-intensive commodities. resul
What is the value of the following expression when y = 4? y³ + 6​
Chau rented a truck for one day. There was a base fee of $18.95, and there was an additional charge of 95 cents for each mile driven. Chau had to pay $198.50 w
Risk factors for drug misuse and abuse include the following A) behavioral, environmental, mental factors B) family, social, personal factors C) depressants, st
If a dose of antacid containing 28 g Al(OH)3 reacts to produce 44 g AlCl3, what is the percentage yield of AlCl3
The hundred dresses - 1 is about teasing of Wanda being polish and having a strange names by white girls . It also borders on ragging and raccium indirectl