zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

To what extent can the European Union be considered a success politically and economically?
Ivan said that if a number end in 0 both 2 and 5 are factors of the number. Is he correct?why or why not
During digestion, why do you think it is necessary to break up the fat into tiny droplets?
Juliette is driving her car when she sees a cat run across the road. If she is able to stop the car over a distance of 0.025km in 2.5 s, what is her average acc
14.8256 in expanded form
The energy in fossil fuels is derived from the energy stored in plant and animal matter
Mr. Derbyshire makes a business trip from his house to loganville in 2 hours. One hour later, he returns home in traffic at a rate 20mph less than his rate goin
what is 3,197,485,026 in expanded form
One math student, John, can solve these 6 math problems in 20 minutes while another student, Juaquine, can solve them at a rate of I problem per 4 minutes. Who
What is  a Nonlinear graph? i forgot