layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

In which orbital does an electron in a bromine atom experience the greatest effective nuclear charge?
you are asked to draw a triangle with side lengths of 4 inches, 5 inches and 1o inches. how many triangles can you make like this
the volume of the sphere is increased by 72.8%. what is the percentage increase in the radius?
How can I solve this
Total institutions, such as boot camps, prisons, and some mental hospitals, are examples of
What does DNS stand for
What mass of co2 would be produced by the neutralization of 25.0 ml of 6.00m h2so4 using excess nahco3?
Compare and contrast your independent reading selection.
If you ate bacon and frie eggs for breakfast, the largest amount of energy would come from the
Was Teresa Avila executed in 1622?